Hz Haticenin Aski

Aşağa gitmek

Hz Haticenin Aski

Mesaj  Feyza_nur Bir 2008-11-18, 14:17

Hz.Hatice'nin Aşkı..


İlk Müslüman Hz. Hatice Validemiz… Efendimiz'e o kadar âşıktı ki, yörede geçerli adetlere meydan okuma pahasına sevdiği erkeği istemiş, O'na evlenme teklifinde bulunmuştu. Kadının önemsenmediği, hatta kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir dünyada, hem de evlilik gibi kuralları son derece belirgin bir konuda şartları zorlamak, toplumun hışmına uğramaya sebepti.

Önce ortaklık teklif etti
Hz. Hatice, Rasûl-i Ekrem'in ticaretle uğraştığını duymuş, Onun ticaret işlerinde gösterdiği doğruluğunu ve "El-Emîn" vasfını öğrenmiş, Ona da sermaye teklif etmiş, hattâ kabûl ettiği takdirde, başkalarına verdiği hissenin iki mislini bile vereceğini teklifine eklemişti. Bu suretle, Resulullah da Hz. Hatice'nin ortakları arasına girmişti.

Hazreti Peygamber, Hz. Hatice'nin ticaret kervanıyla Suriye'ye ikinci defa gittiği zaman, yanında Hz. Hatice'nin kölesi Meysere vardı. Bunu, Rasûl-i Ekrem'e hizmet için, Hz. Hatice vermişti. Araplarla Yunanlılar arasında ticaret mübadelesi merkezi bulunan (Havra’nın da merkezi olan) Busrâ’ya vardı. Mallarını burada satarak geri döndü. Bu ticaret münasebetiyle Hz. Hatice, fazla kâr bile elde etmişti. Ancak, bu seferiyle Rasûl-i Ekremin muamelelerinde namuskârane hareketini gördü. Faziletini anladı.

Sonra evlilikleri gerçekleşti
Beden ve rûh bakımından da insanların en güzeli Hazreti Muhammed'i candan sevdi. Yüksek ahlâkına hayran oldu. Onunla evlenmeyi içten gelen bir arzu ile istedi. Araya (Nefîse bint-i Münye gibi) vasıtalar girdi. Evlenmeleri kararlaştı.
İmam Suheylî'nin tahkikatına göre, Hz. Hatice'nin babası: Esed oğlu Huveylid, Ficâr savaşından önce vefat etmişti. Fakat amcası, Esedoğlu Amr sağdı. Nikâh meclisi, Hz. Hatice'nin evinde toplandı. Rasûl-i Ekrem de amcalarıyla birlikte mecliste bulundu. Ebûtâlib, bir hutbe takdim etti. (Yani nikâh talebinde bulundu). Hz. Hatice'nin amcası Amr (veya amcâzadesi Varaka ibn-i Nevfel), bu talebe muvafakat cevabı verdi (Sîretülhalebî, C: 1. S: 154). Nikâhı bizzat Ebûtâlib kıydı. Kureyşin uluları da şahid oldu. (Nikâhlık) olarak Hz. Hatice'ye beş yüz altın verildi. Böylece Rasûli Ekrem'in ilk zevcesi Hz. Hatice oldu.

Kişilik özellikleri
1. Efendimiz'in peygamber olduğuna inanan ilk insan olması.
2. Kocasıyla aralarındaki yaş farkını kadın duyarlılığıyla telafi edip hissettirmemesi.
3. Peygamber olduğunu söylediğinde kocasını yadırgamayacak, yargılamayacak, düşünmeye bile gerek görmeyecek kadar yakından gözlemlemiş, bir anlamda hayat arkadaşını derinlemesine okumuş olması.
4. Efendimiz'e babalığı tattıran ilk kadın olması.
5. Eşine her şart altında çok güvenmesi.
6. Efendimiz'e tüm varlığıyla âşık olması
7. Yıllarca çalışarak kazandığı servetin her kuruşunu, İslâm'ın geleceği için harcaması.


Bu nasıl bir aşk ALLAH’ım!
Efendimiz'e öyle âşıktır ki, deve kervanıyla ticari seferlere çıktığı sıcak günlerde, "O şimdi güneş altında yanıyor" düşüncesiyle evinin damına çıkmakta, güneş altında akşama kadar oturmaktadır.
Tâ ki, onun yaşadıklarını yaşasın? Onun çektiklerini çeksin.
Meziyetlerinden dolayı İslâm Tarihi ona "Kübra" lâkabını verdi, "Hatice'tül Kübra" (Büyük Hatice) olarak anıldı.
Ve meziyetlerinden dolayı, 39-40 yaşlarında, başından iki evlilik geçmiş bir kadın olmasına rağmen, o tarihte 25'ini süren Son Peygamber'e eş olmayı hak etti.
alıntı..

Feyza_nur

Mesaj Sayısı : 10
Yaş : 41
Kayıt tarihi : 09/11/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Hz Haticenin Aski

Mesaj  rahab Bir 2008-11-25, 12:36

Bu nasıl bir aşk ALLAH’ım!
Sad Sad mevlam şefaatlerini nasip etsin inşALLAH

ABLAM Ellerine saglık güzel bi payaşımdı
avatar
rahab

Mesaj Sayısı : 17
Yaş : 30
Kayıt tarihi : 20/11/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz